top of page

Nõidade pühad ja kombed

ESBATID - kuu maagia - täiskuu - Kolmik Jumalanna tähistamine Esbatid on Jumalannale austuse avaldamise aeg, tavapäraselt tähistatakse öisel ajal. Esbatite ajal tegelevad nõiad  tihti nt mediteerimise, ennustamise, visualiseerimise,  pühitsemise, palvenõiduse, küünlamaagia, loitsimise, eriliste nõidusplaanidega ...

SABATID - PÄIKESE PIDUSTUSED

Päike seostub Jumalaga, sabateid peetakse Jumalate auks. Wiccad tähistavad Sabatite ajal meesenergiat.  Jumala energia on särav, kaitsev, võimas. (Nt soodne eneseusu kasvatamiseks.) 

Sabatid tähistavad tsükleid looduses. Sabatite tähistamine saab aidata sul olla kooskõlas muudatustega looduses; mõista muudatuste tähtsust; häälestuda looduse tsüklitele ...


Nõiad ja Wiccad tähistavad Aasta Ringi, tuntud kui Aasta Ratas, mis koosneb kaheksast Sabatist. Iga etapp tähistab mingit looduse faasi, mida tähistatakse ning sellega looduse jõude ülistatakse. Nagu me teame, tähendab nõiaks olemine looduse ülistamist, pühitsemist, tähistamist ja sellega kooskõlas elamist. Seetõttu on need pühad ja nende järgi elamine nõidadele väga oluline.

Pühitsused langevad kokku oluliste looduse etappidega ka põllumajandusest. Erinevad inimesed erinevates paikades tähistasid Sabbateid erinevalt, vastavalt looduse muutumisele nende asukohas.

Sabatid, pööripäevad ja tule festivalid on järgmised: Samhain – 31. oktoober Yule – Talvine pööripäev – 21. Detsenber Imbolc – 1. Veebruar

Ostara – Kevadine pööripäev – 21. Märts Beltaine – 1. Mai Litha – Suvine pööripäev – 21.Juuni Lughnasadh (Lammas) – 1. August Mabon – Sügisene pööripäev – 21. September

Iga Aasta Ratta etapp esindab erinevaid Jumalanna ja Jumala aspekte: tütar, ema, kuninganna; poeg, Kuningas ja Surma Lord. Mitte ükski faas ei ole negatiivne või vähem oluline kui teised. Kõik faasid on olulised ja vajalikud protsessid ning nad on teineteise suhtes võrdsed.

Mabon

Mabon on Sügisene pööripäev – täielik tasakaalu päev. Päev ja öö on sama pikad, kuid me liigume tumedama perioodi poole. Kui Kevadine pööripäev kehtestab tasakaalu enne suurt õitsengut, siis Sügisene pööripäev teeb tasakaalu päeva kaudu justkui ettevalmistuse puhkuseks peale suurt õitsengut. On aeg nautida Suvel saadud vilju ja oma tehtud tööd.

Maboni ajal tähistavad nõiad Maa kõige viljakamat perioodi. Sellel ajal on kõige parem läbi viia külluse loitse. Nõiad valmistavad Maboni ajal ise värsketest puuviljadest veine, et säilitada külluse- ja rõõmuenergia ja elujõud kogu ülejäänud aastaks. Suve jumalad tansivad nüüd Maa kohal oma viimaseid tantse, veini, muusika ja pidustuste jumal liigub nüüd metsa puhkama, et Surma Lord saaks laskuda ning võtta üle Maa – valmistuda talve saabumiseks. Värsketest puuviljadest saadud vein meenutab meile läbi talve Suure Jumala jõudu, väge ja elurõõmu.

Maa võtavad nüüd üle Tume Jumalanna ja Jumal, kes mõlemad valitsevad ka surma üle. Üks aastaring saab täis. Saabub puhkuse, rahu ja uuesti sünni ettevalmistuse periood.

Maboni ajal tuleks keskenduda vaimse energia varumisele järgnevateks kuudeks. Tuleks anda endale puhkust ja pühitseda koos emakese Maaga ühe etapi lõppu ja teise algust. Samuti tuleks tegeleda enda tasakaalustamisega, eriti nais- ja meesenergia tasakaalu viimisega.

Lughnasadh / Lammas

Lughnasadh on ettevalmistav püha sügise saabumiseks. See on tule festival, mis tähistatakse suve kulmineerumist ning vaikset lõppemist. See festival sümboliseerib ka külluseperioodi algamist, kus saab korjata esimese sake, metsad on täis külluslikult marju ja ka puud pakuvad esimesi vilju. Ka sellel pühal on soovitatav teha külluserituaale ning talletada värskeid vilju kompottidena ja muudel viisidel. Sellega varute endale järgnevaks pimeduse perioodiks rohkelt positiivset ja kõrget energiat.

See püha tähistab Küpse, raseda naise aspekti muutumist targaks, tumedaks, vanemaks emandaks. Seal juures muutub Elujõuline Jumala meesaspekt igapäevaga nõrgemaks, kui päevad muutuvad lühemaks. Kuid Jumal sünnib uuesti, kui Jumalanna vastsündinu kevadel. Jumal ohverdatakse kui Jumalanna poeg, et meid läbi talve elus hoida. Soovitatav on nõidadel viia sellel pühal tammepuu juurde ohvriand, et tagada energeetiliselt raskel ajal, talvel, endale toetus, kaitse, hea tervis ja küllus.

Lughnasadh-i ajalt on soovitatav keskenduda oma pikemaajaliste soovide manifesteerimisele, üles kirjutamisele. Kindlasti on oluline keskenduda tänulikkusele selle eest, mis meil on ning mida me oleme juba saavutanud. See on jagamise ja tunnustamise aeg, oma olukorra ümberhindamise ja õppetundide õppimise aeg! On oluline leida lahendused, kuidas lõpetada negatiivseid olukordi ja mõjutusi. Keskendu nendele teemadele Lammas-i ajal!

Litha

Litha on suvine pööripäev. See on Maa ema viljakuse, külluse, elujõu ja päikese Jumala vägevuse tähistamise aeg, kus pühitsetakse rõkkavat loodust. Litha on otseses seoses meie jaanipäevaga, kuid Litha ajal süüdatakse suured lõkked eesmärgiga manifesteerida puhastumist, kaitset ning oma väe avanemist, elujõu kogumist. Vanasti süüdati lõke palveks Päikese Jumalale, et too kindlustaks neid sügisel hea saagiga. Festivali tähistatakse lõkke ümber lauldes, trummi tagudes ja aktiivselt teineteisega suheldes ja naljatledes. Juunikuu täiskuud tuntakse kui Mõdu või Mee Kuud. Mõdu on Litha traditsionaalne jook.

Litha on armastuse püha, kus on hea praktiseerida kõiki armastusega seotud rituaale ning edastada oma unelmad ja soovid Universumile, loodusele. Litha ajal keskendutakse oma energia ja väe kasvatamisele ning eesootavale külluse perioodile. Selle püha ajal on hea kasvatada oma tugevust ja väge ning puhastadaa end kõikidest negatiivsetest mõtetest ja energiatest. See on lõbutsemise, nautimise aeg.

Beltaine

Beltaine on suve alguse sümboliks ning kevade lõpetamiseks. See on vallatu ja elurõõmus festival, kus pühitsetakse Emakese Maa peagi õitsele puhkemist ja rõõmsa aja algust. Festival on pühendatud Valguse jumalale ja Jumalannale. Ka Beltaine ajal süüdatakse lõke ning tantsitakse ja püherdatakse lõkke suitsu ning veidi ka leekide sees. See puhastab, kaitseb nõida ja toob talle külluse ja viljakuse.

Beltaine sümboliseerib uue elu algust, uuestisündi, uusi alguseid. See on aeg, mil Jumal ja Jumalanna on noored ja nö rohelised. Beltaine ajal on väga soovituslik abielluda, õues armatseda ning alasti õues tantsida. See toob paaridele viljakuse ja kestva armastuse, Emakese Maa õnnistuse. Samuti pesevad nõiad end kevadise kastega, ujuvad järvedes hommikuti vara, et säilitada ilu ja noorus, veetlevus ja sära, puhastada oma energiat ja nö sündida uuesti.

Beltaine ajal on soovituslik keskenduda energeetilisele kasvule ja muutumisele, uuesti sünnile. See on pidutsemise aeg, mil pühitsetakse õitsemist, lopsakust, küllust ja uute lootuste tärkamist, mil tuleks nautida ja tunnustada looduse kingitusi meile.


Ostara

Ostara tähistab kevadist pööripäeva. Tähistatakse elu uuesti ärkamist Maal ning valguse taaslaskumist maale. Ostara ajal on oluline valguse võit pimeduse üle. See on positiivne ja lõbus festival. Algab valguse periood.

Ostara sümboliks on kana munad, mis sümboliseerivad kosmilist loomise muna. Jänesed sümboliseerivad Kuud. Vanasti arvati, et Täiskuu ajal võib Kuu pinnal näha jänesemotiivi. Ostara on suurepärane aeg tasakaalustumiseks ning oma naise ja meesaspekti balanssi viimiseks. Hea aeg on teha ka uusi plaane tulevikuks ning mõtiskleda, kuidas me saaksime panustada enesearengusse ning eesmärkidesse, mida soovime täita.

Ostara ajal tuleks kõik seemned mulda külvata, nii füüsilises kui ka vaimses mõttes. On Manifesteerimise alguspunkt. Ostara on uuenemise aeg, kus tuleb ülesnäidata pühendumist ja järjepidavust oma eesmärkidele ja soovidele.

Imbolc

Imbolc tähistab talve lõppu ja vaikset kevade algust. See on nõidade jaoks oluline püha, sest siin pühitsetakse Kolmik Jumalannat. Vana, tark, teadja naine on oma ringi lõpetamas ning mütoloogiliselt taastab rituaalses vannis oma süütuse, et sündida uuesti süütu, puhta tütarlapse aspektina. See on tütarlapse sündimise püha.

Jumalanna liigub ühest etapist teise.

Et tähistada Jumalanna puhastumist ja uuesti neitsiks sündimist, süüdatakse küünlad.

Imbolci juhib Kevade Jumalanna Brigit, kellel oli kolm tütart – kelle kõigi nimed olid samuti Brigit. Need kolm tütart esindavad Kolmik Jumalanna aspekte.

Imbolci ajal tegeleb Brigit tervendamise, Maa viljakuse tõstmise, kodude kaitse ja õnnetoomisega. Imbolci päeval tuleks valmistada või osta Brigiti rist ning seejärel see riputada koju üles. Usutakse, et see toob aastavältel perele kuhjaga õnne ja õnnestumisi, edu, küllust ja kaitset. Samuti võib jätta ööseks uksematile riba siidi, et Brigit saaks seda õnnistada. Hiljem saab seda riba kasutada tervendamisel! (Väga tõhus!)

Imbolci ajal tuleks tegeleda endaga taas ühenduse saamisega, oma potentsiaali avardamisega ja vaikselt oma keha ülesäratamisega. Hea aeg tegeleda ka uuestisünni ettevalmistamisega.


Yule

Talvine pööripäev, tähistab kõige lühemat päeva aastas. See on talve kõrgpunkt. On aeg keskenduda transformatsioonile ja muutustele, kuna talvine pööripäev toob kaasa tasahaavalise talvest välja tuleku, päevade pikenemise, valguse tulemise, tasahaaval.

Nõiad kaunistavad kodu Yule-i ajal igihaljaste puude okstega. Need taimed on väga maagilised ja tugevad kaitsjad ning toovad koju elujõudu ja väge. Aitavad ellu jääda surmaperioodil (talveperioodil). Puuvõõrikut kasutatakse kodus viljakuse sümbolina, mis lubab meile tulevikus pakkuda küllust ning täidetud unistusi.


Samhain

Samhain pühitseb talve algamist ja sügise lõppu. See on viimane aeg teha ettevalmistusi talveks, suitsutada liha ja teha sisse hoidiseid talveks. Samhain on surnute austamise ja pühitsemise püha, sest Samhaini ajal on loor elavate ja surnute maailmade vahel väga õhuke. On kerge saada kontakti, austada ja tervitada neid. Samhain tähistab aega, mil Jumala aspekt sureb ning Maa võtab üle allilmast Surma Jumal. Surma Jumal ning tark, vana, teadja naine kohtuvad omavahel.

Samhain on esivanemate austamise püha! Nõiad kutsuvad neid endaga einestama, tehes rikkaliku õhtusöögi. Vastutasuks jagavad surnud ja esivanemad nendega oma tarkuseid ja teadmiseid. See on väga väga väärtuslik!!! See on nõidade uue aasta algus. Tehakse kokku võtte lõppenud aastast, järeldused õppetundidest ning alustatakse uut aastaringi, uute eesmärkide ja soovidega. Nõidade uusaasta ei ole 31. Detsember, vaid nüüd, Samhaini ajal, sest seetähistab ka looduse ühe ringi täitumist. On aeg teha uusi plaane tulevikuks ning puhastuda vanast, jätta vana seljataha. Samhaini ajal on hea tegeleda eelmisteeludega, puhastumise, lõpetamata asjadega ning oma varjukülje tunnistamise ja sellega kohtumisega. Sealt algab tasakaal ning saavutad võidu kõikide varjuaspektide üle endas ja enda elus.


Iga püha ajal, ärge unustage vaimudele ja loodus jõududele altaril toidu pakkumist ning ka ise pidustege nendega koos! Need on nõidade jaoks tõesti peod, pühad, kus ühest küljest mõtiskletakse ja keskendutakse vastavatele energiatele ja teemadele, et saada jõudu ja väge, kuid samas pidutsetakse koos loodusega ühe aspekti vaheldumist teisega ja RÕÕMUSTATAKSE SELLE ÜLE!

Siit saate retsepte, mida kokkata Sabatite ajal. Google translate tõlgib need kenasti eesti keelde! :)  https://wicca.com/celtic/akasha/recipeindex.htm

449 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page